02 Ağustos 2015 Pazar
Orhan Gazi’nin Hayatı
Orhan Gazi’nin Hayatı
Orhan Gazi 1281 yılında doğdu. Osmanlı Devletini Osman Gazi kurmuştu. Fakat onu teşkilatlandıran ve büyük bir devlet haline getiren Orhan Gazi idi. Orhan Gazi sarı sakallı, uzunca boylu, mavi gözlü...

Orhan Gazi 1281 yılında doğdu. Osmanlı Devletini Osman Gazi kurmuştu. Fakat onu teşkilatlandıran ve büyük bir devlet haline getiren Orhan Gazi idi.

Orhan Gazi sarı sakallı, uzunca boylu, mavi gözlü idi. Yumuşak huylu ve merhametli, fakat yerine göre şiddetli ve şecaatliydi. fakirleri sever ve ulemaya (bilginlere ve alimlere) hürmet ederdi. Son derece dindar, adaletli ve tebaasına kendisini sevdirmesini iyi bilirdi. Bizzat halk içine girer, onlarla yemek yer ve dertleşirdi. Hareketlerinde çok hesaplı davranır ve hiç telaş etmezdi. İznik’i fethettiğinde hıristiyanlara göstermiş olduğu insanca muamele, dillere destan olmuştu. Orhan Gazi’nin her yönüyle büyük bir insan olduğunu sadece Türkler değil, birçok yabancı tarihçiler dahi tasdik etmiştir.

Orhan gazi daha 15 yaşında iken savaşlara katılmış ve hayatının büyük bir kısmını savaşlarda geçirmiştir. Babasından 16.000 km kare olarak teslim aldığı toprakları 95.000 km kare’ye çıkartmıştır.

Orhan Gazi bir devlet reisi sıfatı ile savaşlarda bizzat ordusunun başında olmuştur. Devletin muntazam bir idare sistemine bağlanmasını gerekli görmüştür. Bunun için Alaaddin Paşa ile Şeyh Edebali’nin bacanağı Condarlı Kara Halil Paşa’yı görevlendirmiştir.

Orhan Gazi’nin zamanında teşkilatı üç noktada toplayabiliriz. Para, kıyafet, ordu. Orhan Bey’in büyük oğlu Süleyman Paşa, kendisinden önce vefat etmiştir. Kendi sağlığında iken başkumandanlık görevini ikinci oğlu Murad Hüdavendigar’a bırakmıştır.

Osmanlılar tarafından yaptırılan ilk cami 1334 yılında İznik’te yapılan “Hacı Özbek” camisidir. Bu camiyi Orhan Gazi yaptırmıştır. Bursa medresesini de o yaptırmıştır. Sultan lakabı ilk kez onun zamanında kullanıldı. İlk Osmanlı parası da onun zamanında basıldı. Müslüman Türkler Avrupa’ya ilk defa Orhan Bey zamanında geçmiştir. İstanbul’un Anadolu yakası tamamen Orhan Bey zamanında Osmanlı topraklarına katıldı. Fethedilen hıristiyan topraklarında yaşayan yerli hıristiyan halkının Osmanlı hayranlığı yeni fetihleri kolaylaştırmıştır.

Orhan Bey zamanında fethedilen yerler: 1326′da Bursa, 1329′da İznik, 1337′de Gemlik ve Bizanslılara karşı Maltepe zaferini kazandı. 1345′de Karasi Beyliği ilhak edildi. 1354′de Ankara ve Gelibolu fethedildi.

Orhan Gazi 1360 senesinde 79 yaşında vefat etti. Türbesi Bursa’da Osman Gazi’nin türbesi yanındadır.

Orhan Gazi’nin hanımı Nilüfer Hatun (Rum)’dur. Çocukları Süleyman Paşa, Birinci Murad, İbrahim, Halil, Kasım ve kızı Fatma Hatun’dur. Şeyh Edebali ve Hacı Bektaş-ı Veli bu dönemde vefat etmiştir.

 

 

FacebookTwitterGoogle+

// Orhan Gazi’nin Hayatı // için 1 Yorum

  1. […] Orhan Gazi bir devlet reisi sıfatı ile savaşlarda bizzat ordusunun başında olmuştur. Devletin muntazam bir idare sistemine bağlanmasını gerekli görmüştür. Bunun için Alaaddin Paşa ile Şeyh Edebali’nin bacanağı Condarlı Kara Halil Paşa’yı görevlendirmiştir. […]

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...