02 Ağustos 2015 Pazar
Nedir Bu Topçu Kışlası
Nedir Bu Topçu Kışlası
Günlerdir ülkemizi meşgul eden Topçu Kışlasını merak ettim. Kim yapmış, neden yapmış, ne zaman yapmış gibi sorulara biraz cevap aradım. Acaba kıyametleri koparacak kadar çok mu değerlidir burası, diye merak...

Günlerdir ülkemizi meşgul eden Topçu Kışlasını merak ettim. Kim yapmış, neden yapmış, ne zaman yapmış gibi sorulara biraz cevap aradım. Acaba kıyametleri koparacak kadar çok mu değerlidir burası, diye merak ettim. Öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Buyrun Topçu Kışlasına.

Topçu Kışlası olarak bilinen yapının asıl adı Halil Paşa Topçu Kışlası yada Taksim Kışlasıdır. 1780 yılında I. Abdülhamit tarafından yaptırılmış. Mimarı ise o dönemin ünlü mimarı, Ermeni bir aile olan Balyan ailesinden Krikor Balyandır. Yapımından bir sene sonra Kabakçı Mustafa isyanı sonunda bir hayli tahrip olmuş ve sonra II. Mahmut zamanında onarılmıştır. Bir kaç kez muhtelif zamanlarda yangınlar geçirmiş. Sultan Abdulmecit döneminde ise Gürcü Halil Rıfat Paşa tarafından yeniden ve çok daha güzel inşa ettirilmiş.

Topçu Kışlası yalnızca askeri faaliyetler için kullanılmamış. At yarışlar ve cambazlık gösterileri gibi toplumsal faaliyetlerdede kullanılmış. Uzun yıllar boyunca futbol maçları için ve değişik gösteriler için kullanılmış. Hatta Cumhuriyet ilan edildikten sonra Taksim Stadı ismini almış ve Türk milli futbol takımı Romanya ile ilk resmi karşılaşmasını burada yapmış.  

1940 senesinde dönemin İstanbul valisi Lütfi Kırdar, Henri Prost adında Avrupalı bir şehir planlamacısının tavsiyelerine uyarak burayı yıktırmıştır. Ancak düşündükleri yapılaşmaların hiçbiri yapılamamış ve günümüzdeki halini almıştır. 

Ne ilk yaptırana ne sonra gelene ve ne de diğerlerine kalmamış olan Topçu Kışlası bundan sonrakilere de kalmayacak. O halde neden bu kadar üzdük ve üzmeye devam ediyoruz birbirimizi. İnşallah bir an önce bu tartışmalar sona erer. Bu ülke bundan çok daha fazla büyük sorunların üstesinden gelmeyi bilmiştir. Bu da bitecektir. Yeterki bozgunculara fırsat vermeyelim.

 

FacebookTwitterGoogle+

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...