28 Temmuz 2015 Salı
Mute Savaşı
Mute Savaşı
İslam devleti kurulduktan sonra Müslümanlar ile Rumlar arasında yapılan ilk savaş olma özelliği taşıyan Mute savaşı adeta imkansızın başarıldığı ve çok büyük kahramanlıkların gösterildiği bir savaştır. Bu savaş ayrıca en kritik...

İslam devleti kurulduktan sonra Müslümanlar ile Rumlar arasında yapılan ilk savaş olma özelliği taşıyan Mute savaşı adeta imkansızın başarıldığı ve çok büyük kahramanlıkların gösterildiği bir savaştır. Bu savaş ayrıca en kritik zamanlarda doğru karar vermenin önemini çok iyi anlatır bizlere.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) islama davet adına Busra Emiri Şurahbil'e elçisi Haris Bin Umeyr (R.A)i gönderiyor. Ancak Şurahbil, Haris Bin Umeyr'i haince şehit düşürüyor. Ne olursa olsun hiç bir koşulda elçiye zeval getirilmemesi gerekiyordu. Hemen Allah Resulu üç bin kişilik bir ordu hazırlıyor ve Şurahbil üzerine gönderiyor. Hıristiyan Araplar, Bizansın desteğini alarak yüz bin kişilik bir ordu ile Mute'de Müslümanları karşılıyor. Müslüman ordusunun başında bulunan Zeyd b. Harise şehit düşüyor ve komutayı Cafer B. Ebu Talip alıyor. Hz. Cafer 'de şehit düşüyor ve komutayı Abdullah B. Revaha alıyor. O da şehit düşüyor ve nihayetinde komutayı Halid B. Velid alıyor. Bir gece yarısı bütün ordunun düzenini değiştirerek düşmana yeni bir kuvvet geldiği imajını veriyor. Ertesi sabah müthiş bir çarpışma ile düşmana çok büyük kayıplar verdiriyor. Bu sırada ordusunu da yavaş yavaş geri çekiyor.

Müslüman ordusunun galibiyeti ile sonuçlanan bu savaşı Medine'de kalan Hz. Muhammed (S.A.V) Efendimiz adeta naklen adım adım ashabına anlatır. Kumandanların şehadetini anlattıktan sonra sıra Halid B. Velid'e gelince " En sonunda sancağı Allah'in kılıçlarından bir kılıç aldı" buyurmuş ve Hz. Halid'e "Seyfullah" lakabı takmıştır.

 

FacebookTwitterGoogle+

// Mute Savaşı // için 1 Yorum

  1. mehmet diyor ki:

    Ev dendiğinde aklımıza birçok güzel anı gelmektedir. Her insanın anıları ile güzelleşen evlerini görüntü olarak da güzelleşmesi için bazı eşyalara ihtiyaç duymaktadır. Bu eşyalar içerisinde mobilyalar birçok alanı kaplaması ve konforu sağlaması nedeni ile oldukça önemli olmaktadır. Ev mobilyası olarak düzenlenen mobilyalar içerisinde yatak odası, yemek odası, koltuk takımı, duvar üniteleri, portmantolar, sehpalar gibi birçok mobilya modelleri vardır. Ev içerisinde en çok misafir ağırladığımız ve vakit geçirdiğimiz odalardan biri olan oturma odasının dekorasyonu için en konforlu mobilyaların seçilmesi gerekmektedir. Odanız müsait olduğu taktirde köşe takımı hem geniş bir oturma alanı hem de düzenli bir görüntü oluşturmaktadır. Yatılı misafirleriniz geldiğinde ağırlamak için oturma odanızı kullanıyorsanız da mutlaka çekyat ve kanepe tarzı oturma gruplarını tercih ederek ev mobilyalarınızı fonksiyonel hale getirebilirsiniz.
    Ev mobilyaları içersinde gene misafirlerin ya da tüm ailenin buluştuğu bir yer bulunmaktadır. bu yer de elbette yemek odası ya da yemek masası mobilyaları olmaktadır. aile içi sayınıza göre ya da geniş bir aileyseniz, arkadaşlarınızı evinizde ağırlamaktan ve birlikte yemek yemekten hoşlanıyorsanız mutlaka 12 kişilik yemek masası takımlarını tercih etmelisiniz. Yemek masası tercih ederken kişilerin zevklerine göre renk istekleri olsa da günümüzde koyu ahşaplar yerine açık renkte bulunana ahşap modeller ya da kaplama ahşap modelleri ile farklı mobilyalar tercih edilmektedir. Ev mobilyası alırken dikkat edilmesi gerekilen bir diğer nokta ise aile bireylerinin ortak kararının alınmasıdır.
    http://www.evdemobilyam.com

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...