18 Nisan 2014 Cuma
Kazandibi Nasıl Yapılır
Kazandibi Nasıl Yapılır
Sütlü tatlıların arasında belkide en sevilen tatlıdır kazandibi. Kökeni III. Selim dönemlerine kadar dayanıyor. Sade olarak yenebildiği gibi üzerine dondurma konularak yenilebiliyor. Hele sevdiğiniz bir arkadaşınız ile oturup koyu bir...

Sütlü tatlıların arasında belkide en sevilen tatlıdır kazandibi. Kökeni III. Selim dönemlerine kadar dayanıyor. Sade olarak yenebildiği gibi üzerine dondurma konularak yenilebiliyor. Hele sevdiğiniz bir arkadaşınız ile oturup koyu bir muhabbetle yenirse sizden keyiflisi yoktur. Şimdi kazandibi tarifini vermeye çalışalım.

 

Malzemeler:

> 1 lt Süt

> 3 Yemek kaşığı pirinç unu

> 3 Yemek kaşığı nişasta

> 1 Bardak toz şeker

> 1 fiske tuz

 

Hazırlanışı:

Derin bir kap içerisine sütü, unu, şekeri, nişastayı ve tuzu koyuyoruz. Yaklaşık olarak  2-3 dakika boyunca mikser ile çırpıyoruz. Bu karışımı tencereye döküyoruz ve kısık ateşte muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişiriyoruz. Bir tepsinin dibini yağlıyoruz ve bu muhallebiyi 3 cm kalınlıkta olacak şekilde tepsiye döküyoruz. Yüksek ateşte çevrilerek altını kızartıyoruz. Dibinin iyice yandığını gördükten sonra soğumaya bırakıyoruz. Üç saate yakın buzdolabında bekletiyoruz. Sonra kazandibini kareler şeklinde dilimlere ayırıyoruz. Bir spatula yardımı ile dibini kazıyoruz. Yanık kısımları yukarı doğru bakacak şekilde servis yapıyoruz. Dilerseniz üzerine tarçın serpebilirsiniz. Sonra da afiyetle yiyoruz.

 

 

FacebookTwitterGoogle+

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Türkler Nasıl Müslüman OlduTürkler Nasıl Müslüman Olduİlk Türk Devleti olan Hun...
Deniz Gezmiş KimdirDeniz Gezmiş KimdirDeniz Gezmiş’i bir cümle ile...
Kaşgarlı Mahmud KimdirKaşgarlı Mahmud KimdirKaşgarlı Mahmud,  11. yüzyılda yaşamış...
Çeyiz SetleriÇeyiz SetleriDiyelim ki evlenmeye karar verdiniz....