03 Ağustos 2015 Pazartesi
Kaşıkçı Elmasının İlginç Hikayesi
Kaşıkçı Elmasının İlginç Hikayesi
Topkapı Sarayını gezenler bilir. Orada dünyaca ün salmış bir elmas vardır. Kaşıkçı Elması olarak nam salan bu elmasın hikayesi de bir acayiptir. Gerçi bununla ilgili birkaç rivayet vardır ama neticede...

Topkapı Sarayını gezenler bilir. Orada dünyaca ün salmış bir elmas vardır. Kaşıkçı Elması olarak nam salan bu elmasın hikayesi de bir acayiptir. Gerçi bununla ilgili birkaç rivayet vardır ama neticede bu rivayetler bile ilginçlikler üzerinedir. Bununla ilgili iki tane hikayemiz var. Birinci hikaye Müverrih Raşit Bey'den geliyor.

Yıl 1699. Eğrikapı çöplüğünde dolaşan adamın biri yuvarlak bir taş buluyor. Bulduğu bu taş ile bir kaşıkçı dükkanına giden adam üç tane tahta kaşık istiyor ve karşılık olarak bu taşı veriyor. Kaşıkçı ise bu taşı bir kuyumcu arkadaşına götürüyor ve 10 akçaya satıyor. Kuyumcu bu taşın değerli olduğunu fark ediyor ve başka bir arkadaşına gösteriyor. Bu taşın çok kıymetli olduğunu anlıyorlar fakat diğer adam sus payı istiyor. Bunun üzerine aralarında bir kavga çıkıyor. Her ikisi de kuyumcu olan bu adamlara kuyumcu başı müdahale ediyor ve ellerindeki taşı alıyor. Karşılığında ise ikisine de birer kase altın veriyor. Olay, Köprülüzade Fazıl Ahmet Paşa'ya kadar gider. Köprülüzade kendisi için taşı almak isterken padişah 4. Mehmet elması Saraya getirtir. Taş saray elmasçısına verilerek işlenir. Ortaya ise Kaşıkçı Elması diye bildiğimiz şaheser ortaya çıkar.

2. Rivayet : Bir Fransız subayı olan Pigot, 1774 senesinde bu elması Hindistan'dan satın alıyor ve Fransa'ya getiriyor. Daha sonra yeniden satılığa çıkarılan elması Napolyon'un annesi satın alıyor. Napolyonun sürgüne gönderildiği yıllarda annesi oğlunu kurtarmak için elması satılığa çıkartır. Tepedenli Ali Paşa o sıralarda Fransa'da iken adamlarından biri elması paşanın adına satın alıyor. Rivayete göre 150 bin altın karşılığında. Ali Paşa yurda döndüğünden bir müddet sonra devlete karşı bir ayaklanma baş gösterir ve sorumlulardan birisi olarak öldürülür. Bütün mal varlığı ile birlikte bu elmasa da el konulur ve böylece kaşıkçı elması sarayın bir malı haline gelir.

Bu anlatılanların hangisinin tam olarak doğru olduğu bilinmiyor. Ama elmas, görüntüsü itibarı ile bir kaşığa benzediği için bu ismi aldığı kesindir.

Kaşıkçı elması dünyada en meşhur 22 elmas arasındadır. 86 karat olan elmasın etrafında 49 tane pırlanta vardır. Elmasın büyüklüğü ise 4,91 cm3 'dür.

 

FacebookTwitterGoogle+

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...