04 Ağustos 2015 Salı
Haydan Gelen Huya Gider
Haydan Gelen Huya Gider
Hepimizin günlük hayatta bilerek yada bilmeyerek kullandığı bir çok kelime ve deyimler var. Farkında olmadan kullandığımız bu deyimlerin gerçek anlamlarını öğrendiğimizde “hadi yaa, sahiden mi” diyerek şaşkınlığımızı ifade ediyoruz. Haydan...

Hepimizin günlük hayatta bilerek yada bilmeyerek kullandığı bir çok kelime ve deyimler var. Farkında olmadan kullandığımız bu deyimlerin gerçek anlamlarını öğrendiğimizde “hadi yaa, sahiden mi” diyerek şaşkınlığımızı ifade ediyoruz.

Haydan gelen huya gider deyimi de bunlardan bir tanesi. O kadar sık kullanıyoruz ki bu deyimi. Yaptığım tespitler sonucunda bu deyimi bilen biri daha çıkmadı. Ben de kendime bir görev edindin ve bunun anlamını tanıdığım tanımadığım herkese öğretmeye karar verdim.

Bu deyim genellikle haksız yere elde edilen bir kazanç yada malın kaybedilmesi sonucunda kullanılır. Ama bu eksiktir. Helal yollarla elde edilen malın, paranın yada eş, çocuk gibi çok sevdiğimiz varlıkların kayıplarında da kullanılması gereken bir deyimdir.
Şimdi Hay ve Hu’nun ne anlama geldiğinden bahsedelim

HAY : Allah’ın Esma ve sıfatlarından olan bu kelime diri anlamı taşır. Yani her zaman diri olan ve bütün mahlukata o hayat verendir. Yani bize Allahı işaret eden ve onu hatırlatan bir kelimedir.

HU : Tek başına bakıldığında “o” yada “onun” demektir. Tasavvufta ise Allahı işaret eden ve “o” dan kasıt Allahın olduğu bir kelimedir. Hani, Allahu deriz ya işte bu o kelimedir.

Şimdi konu netlik kazandı gibi. Demek ki “Haydan gelen Huya gider” deyimi “Allah’tan gelen Allah’a gider”  demek oluyormuş. Hakikatte de böyledir zaten. Her şey onun ise ki öyledir, ondan gelir ve ona gider.

FacebookTwitterGoogle+

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...