30 Temmuz 2015 Perşembe
Fatih Sultan Mehmet’in Hayatı
Fatih Sultan Mehmet’in Hayatı
Osmanlı padişahlarının yedincisidir. 1432 yılında Edirne’de doğdu. Babası II. Murat, annesi Hüma Hatun’dur. Tahta iki kere çıkmıştır. Birincisi 1444 yılında henüz 12 yaşında iken, diğeri 1451 yılındadır. 32 yıl padişah...

Osmanlı padişahlarının yedincisidir. 1432 yılında Edirne’de doğdu. Babası II. Murat, annesi Hüma Hatun’dur. Tahta iki kere çıkmıştır. Birincisi 1444 yılında henüz 12 yaşında iken, diğeri 1451 yılındadır. 32 yıl padişah olarak kalmıştır.

Fatih Sultan Mehmet çok iyi bir eğitim ve terbiye almıştır. 1453 yılında İstanbul’u fethettiğinde henüz yaşı 21 idi. Padişahlığı süresince 2 imparatorluk, 17 devlet ve 200′den fazla şehir Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır. Vefat ettiğinde devletin sınırları 2.214.00 km2 idi.

Osmanlı Sultanları arasında Fatih, bilimsel, yönetsel ve kültürel alanda ilk sırada yer alıyor. Çünkü devrin büyük ulemaları olan Akşemseddin, Molla Hüsrev gibi şahsiyetlerden dersler almıştır. Matematik, edebiyat ve tıp ilmine karşı özel bir ilgi duyar ve memleketin inşası için büyük gayret gösterirdi.

Bazı tarihsel kaynaklar, Batı Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırmak için harekete geçtiği sıralarda bir yahudi doktor tarafından zehirlenerek şehit edildiğini söyler. Şehadet ettiğinde tarih 1485 ‘i gösteriyordu. Cenazesi İstanbul’a getirilerek kendi yaptırdığı Fatih Camisinin avlusuna gömüldü. Ölüm haberi Avrupa’ya ulaştığında başta Vatikan olmak üzere bütün hristiyanların bayram ettiği ve günlerce çan çaldığı biliniyor.

Fatih’in  Bayezid, Mustafa ve Cem Sultan adında 3 oğlu, Gevher Sultan adında bir kızı vardı.

Fatih Sultan Mehmet, uzun boylu ve dolgun yanaklı idi. Kıvrık bir burnu, beyaz bir teni vardı. Adaleli kolları olan güçlü bir padişahtı. Yedi tane yabancı dil bilen biri olarak kendi devrinin en büyük ulemasından biriydi. Alimleri, şairleri ve sanatkarları toplar onlarla sohbet ederdi. Soğukkanlı, cesur ve eşsiz bir idareci idi.

Fatih, neredeyse ömrü boyunca seferler yaptı. Asla yıkılmaz denilen Bizans’ı yıkıp İstanbul’u fethetti. Ayasofya kilisesini camiye çevirerek ibadete açtı. Bu muhteşem yapının kıyamete kadar cami olarak kalmasını istedi ve onun adına bir vakfiye yazdırdı.

Fatih Sultan Mehmet Han, Enez’i, Galata ve Kefe’yi Osmanlı’ya kattı. Limni, İmroz, Şemendirek, Taşoz, Bozcaada ve Bağdat’ı aldı. Belgrad’ı kuşattığında alnından ve dizinden ciddi şekilde yara aldı. 1458 yılında Mora’yı kısmen, 1459 da Sırbistan’ı tamamen aldı. 1461 yılında Amasra ve İsfendiyar Oğulları Beyliği’ni topraklarına kattı. Trabzon Rum İmparatorluğunu yıktı. 1462′de Romanya, Midilli ve Yayçe’yi aldı. 1463 yılına Papanın gayretleri ile oluşturulan Haçlı orduları ile 16 yıl savaştı. Bosna’yı ve Hersek’i fethetti. 1466 yılında Konyayı ve Karamanı aldı. Arnavutluk tamamıyla Osmanlı topraklarına katıldı. 1470 yılında Ağrıboz’u fethetti. Otlukbeli savaşında Uzun Hasan’ı yendi ve zafer şükranamesi olarak 40 bin esiri saldı. 1476′da Boğdan’ı Osmanlı topraklarına dahil etti. 30 yıl içerisinde yapılan 25 seferi bizzat kendisi yönetti.

Henüz daha 21 yaşında neleri başardığını gördüğümüzde bugünün gençlerinin daha çok yolu var diye düşünüyorum. Allah bu yüce şahsiyetleri bu topraklarda halk etti ve etmeye devam ediyor. Yakın zamanda yeniden ülkemizin dünyaya adaleti getiren büyük bir ülke olacağı inancıyla sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.

 

FacebookTwitterGoogle+

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...