04 Ağustos 2015 Salı
En Kaliteli Duvar Boyası Hangisi
En Kaliteli Duvar Boyası Hangisi
İlk baharın geldiği bu günlerde evlerde bir telaş başladı gibi. Özellikle hanımları bir stres ve sıkıntı sarar bu aylarda. Bahar temizliği. Bir yandan perdeler bir yandan halılar bir yandan vs....

İlk baharın geldiği bu günlerde evlerde bir telaş başladı gibi. Özellikle hanımları bir stres ve sıkıntı sarar bu aylarda. Bahar temizliği. Bir yandan perdeler bir yandan halılar bir yandan vs. Hele evi  komple boyamak gibi bir arzunuz varsa işte asıl telaş o zaman başlıyor. Filli mi olsun, Dyo mu olsun, silikonlu mu olsun normal mi olsun. Paraya kıyacaklar için en kalitelisi olsun. O halde en kaliteli duvar boyası hangisi? Bu sorunun cevabı için önce boyaları sınıflandırmamız gerekiyor.

  • Nano teknolojik boyalar. Bu boyaların en büyük özelliği güneş ışığı aldığı sürece çok geç kirlenmeleri ve hatta kendi kendini temizlemeleridir. Yanlış okumuyorsunuz. Bu boyalar güneş ışığı aldığı sürece kendisini temizliyor. Fotokatalitik boyalar da deniliyor.
  • Hibrit boyalar. İki farklı bağlayıcının birleşmesi ile elde edilen melez bir boya türüdür. Özellikle kahve, çay, meyve, şarap, kan gibi lekeleri bir silme hareketi ile anında çıkarabilirsiniz. Şu anda yalnızca Dyo firmasında bulunuyor.
  • Teflonlu boyalar. İçeriğinde teflon maddesi barındıran bir boyadır. Yağ ve kir tutmayan bir özelliği var. Parlak görünüyor.
  • Silikonlu boyalar. Hem parlak hem de mat olarak piyasada en çok satılan boya türüdür. Silinebilme özelliği yüksektir.
  • Akrilik esaslı boyalar. Bu tip boyalarda tam silinme özelliği yoktur ve mattır. Silindiği zaman duvardan çıkmaz ama silinen bölge parlar. Bu yüzden iz yapıyor gibi görünür.

Her sınıf boyanın kendine özgü yapıları ve kullanım alanları vardır. Siz duvarınızın özelliklerine ve oturacağınız mekana göre boya seçmelisiniz. Eğer eviniz müstakil ve duvarınız dişli ise akrilik esaslı mat boya kullanın. Çünkü mat özelliği sayesinde duvarınız daha pürüzsüz gibi görünecektir. Duvar hataları görünmeyecektir. Duvarınız saten alçılı düz bir yüzey ise silikonlu ipek mat boya tercih edin. Ancak duvarınız çok düz olmalı. Aksi takdirde yüzeydeki hatalar parlama yüzünden ortaya çıkacaktır. Teflonlu boyaları yemek yapılan yerlerde tercih edebilirsiniz. Yada yağlı ve kir pasın yoğun olduğu yerlerde kullanın. Yüzeyinin parlak olması ve yağ tutmama özelliği sayesinde bu bölgenin temizliği daha kolay olacaktır. Eğer eviniz havalandırma yönünden yeterince iyi değilse nefes alma yeteneği zayıf olduğu için terleme yapabilir. Nano teknolojik boyalar antibakteriyel özelliğe sahiptirler. Yani küf ve mantar oluşumunu engeller. Aynı zamanda ışıkla kendini temizleme özelliğine sahiptir. İpek mat görünüme sahip olanların silinebilme özelliği yüksektir. Bu tip boyalar hijyen gerektiren yerlerde tercih edilmelidir. Hastaneler ve kreşler gibi. Evinizde astım hastası varsa mutlaka akrilik esaslı mat boya kullanın. Çünkü bu boyalar içerisinde nefes alma yeteneği en güçlü olan boya budur. Bu boyaları kalitesiz olarak düşünmeyin. İyi firmaların çok kaliteli akrilik esaslı boyaları mevcuttur. Ayrıca diğer boya türlerine göre daha hesaplıdır.

FacebookTwitterGoogle+

// En Kaliteli Duvar Boyası Hangisi // için 1 Yorum

  1. boya katalogu diyor ki:

    Bence silikonlu boyaları her yere kullanmamak gerekiyor. Çünkü nefes almıyorlar. Bu yüzden terleme yapıyor.

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...