27 Ocak 2015 Salı
Duvardaki Terleme Sorunu Nasıl Çözülür
Duvardaki Terleme Sorunu Nasıl Çözülür
Sitemin içerisinde boya ve uygulamaları ile ilgili birçok yazı yayınladım. Bu yazıları okuyan arkadaşların bir çoğu aynı sorun üzerinde yoğunlaşıyor. Evimizin duvarları terleme yapıyor. Bu terleme sorununun nedeni nedir ve...

Sitemin içerisinde boya ve uygulamaları ile ilgili birçok yazı yayınladım. Bu yazıları okuyan arkadaşların bir çoğu aynı sorun üzerinde yoğunlaşıyor. Evimizin duvarları terleme yapıyor. Bu terleme sorununun nedeni nedir ve nasıl çözümlenebilir? Ayrıca, silikonlu boyalar nefes alır mı yada sağlıklı mı? Terleme sorunu neden meydana geliyor, bu konu üzerinde biraz duralım.

Sonra bu sorunun çaresine bakalım.

Arkadaşlar. Duvarların terlemesinin birkaç tane nedeni vardır. bunları madde madde sıralayalım.

1. Yoğuşma: Dış ortam ile iç ortamın ısı farkı nedeni ile oluşur. Dışarısı aşırı soğuk olduğu zaman eğer evinizde ısı yalıtım uygulaması yok ise iç cephedeki sıcak hava soğuk duvarlara temas eder ve yoğuşma meydana gelir. Bu da terleme olarak ortaya çıkar.

2.  Oda içerisinde çok sık kaynatılan su, yemek v.s. ortama su buharı yayar. Yayılan su buharları duvarlarda yoğunlaşır ve yine terleme ortaya çıkar.

3. Silikonlu boya kullanılırsa: İşte benim en çok taktığım konu bu. Silikonlu boyalar maalesef nefes alma yeteneği olmayan boyalardır. Siz silikonlu boya ile duvarlarınızı boyadığınızda adeta bir naylon film tabakası kaplamış gibi olursunuz. İçerideki su buharı çıkacak yer bulamadığı için duvarlarda yoğunlaşır ve terleme oluşur. 

Bu yazımızın ana konusu "silikonlu boya ile boyanmış duvarların terleme sorunu" idi. Bu problemin iki şekilde çözebiliriz.

1.Yol: Duvarınızı komple kalın zımpara ile zımparalayarak silikonlu boyayı tamamen ortadan kaldırmak. Sonra  saten alçı ile düzelterek bir kat saten alçı astarı kullandıktan sonra akrilik esaslı plastik boya kullanmaktır. Bu yöntem biraz maliyetli ve meşakkatli olabilir ama çözüm %100 'dür.

2. Yol: Duvarı bir keser yardımı ile sık aralıklarla çentiklemektir. Çentik oranı ne kadar fazla olursa başarı o kadar fazla olur. Çentikleme işlemi bittiğinde saten alçı ile yüzey düzeltilir ve yine saten alçı astarı ile astarlandıktan sonra plastik boya kullanılır.

Bütün bu sorunları yaşamamak için siz silikonlu boyadan uzak durun ve birinci sınıf plastik boya kullanın.

 

FacebookTwitterGoogle+

// Duvardaki Terleme Sorunu Nasıl Çözülür // için 2 Yorum

  1. kadir diyor ki:

    benim evin duvarı da terliyor. özellikle pencere kenarları. bu sorun silikon boyadan mı kaynaklanıyor. silikon boyayı zımparalarsam sorundan kurtulur muyum lütfen cevap.

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Bayan Yelek ModelleriBayan Yelek Modelleri    Yeleklerin en çok...
8 Haftalık Gebelik8 Haftalık Gebelik8 haftalık gebelik sürecinde bebeğinizin...
Polisan Elegans ÖzellikleriPolisan Elegans ÖzellikleriSilikonlu boyaların hayatımıza girmesi ile...
Alpinasilan Silikonlu İpek MatAlpinasilan Silikonlu İpek MatTürkiye boya piyasasına Alpinasilan adı...
Yöneticilerin Sahip Olması Düşünülen ÖzellikleriYöneticilerin Sahip Olması Düşünülen ÖzellikleriBir yöneticinin sahip olması düşünülen...