28 Mart 2015 Cumartesi
Duvardaki Terleme Sorunu Nasıl Çözülür
Duvardaki Terleme Sorunu Nasıl Çözülür
Sitemin içerisinde boya ve uygulamaları ile ilgili birçok yazı yayınladım. Bu yazıları okuyan arkadaşların bir çoğu aynı sorun üzerinde yoğunlaşıyor. Evimizin duvarları terleme yapıyor. Bu terleme sorununun nedeni nedir ve...

Sitemin içerisinde boya ve uygulamaları ile ilgili birçok yazı yayınladım. Bu yazıları okuyan arkadaşların bir çoğu aynı sorun üzerinde yoğunlaşıyor. Evimizin duvarları terleme yapıyor. Bu terleme sorununun nedeni nedir ve nasıl çözümlenebilir? Ayrıca, silikonlu boyalar nefes alır mı yada sağlıklı mı? Terleme sorunu neden meydana geliyor, bu konu üzerinde biraz duralım.

Sonra bu sorunun çaresine bakalım.

Arkadaşlar. Duvarların terlemesinin birkaç tane nedeni vardır. bunları madde madde sıralayalım.

1. Yoğuşma: Dış ortam ile iç ortamın ısı farkı nedeni ile oluşur. Dışarısı aşırı soğuk olduğu zaman eğer evinizde ısı yalıtım uygulaması yok ise iç cephedeki sıcak hava soğuk duvarlara temas eder ve yoğuşma meydana gelir. Bu da terleme olarak ortaya çıkar.

2.  Oda içerisinde çok sık kaynatılan su, yemek v.s. ortama su buharı yayar. Yayılan su buharları duvarlarda yoğunlaşır ve yine terleme ortaya çıkar.

3. Silikonlu boya kullanılırsa: İşte benim en çok taktığım konu bu. Silikonlu boyalar maalesef nefes alma yeteneği olmayan boyalardır. Siz silikonlu boya ile duvarlarınızı boyadığınızda adeta bir naylon film tabakası kaplamış gibi olursunuz. İçerideki su buharı çıkacak yer bulamadığı için duvarlarda yoğunlaşır ve terleme oluşur. 

Bu yazımızın ana konusu "silikonlu boya ile boyanmış duvarların terleme sorunu" idi. Bu problemin iki şekilde çözebiliriz.

1.Yol: Duvarınızı komple kalın zımpara ile zımparalayarak silikonlu boyayı tamamen ortadan kaldırmak. Sonra  saten alçı ile düzelterek bir kat saten alçı astarı kullandıktan sonra akrilik esaslı plastik boya kullanmaktır. Bu yöntem biraz maliyetli ve meşakkatli olabilir ama çözüm %100 'dür.

2. Yol: Duvarı bir keser yardımı ile sık aralıklarla çentiklemektir. Çentik oranı ne kadar fazla olursa başarı o kadar fazla olur. Çentikleme işlemi bittiğinde saten alçı ile yüzey düzeltilir ve yine saten alçı astarı ile astarlandıktan sonra plastik boya kullanılır.

Bütün bu sorunları yaşamamak için siz silikonlu boyadan uzak durun ve birinci sınıf plastik boya kullanın.

 

FacebookTwitterGoogle+

// Duvardaki Terleme Sorunu Nasıl Çözülür // için 8 Yorum

 1. kadir diyor ki:

  benim evin duvarı da terliyor. özellikle pencere kenarları. bu sorun silikon boyadan mı kaynaklanıyor. silikon boyayı zımparalarsam sorundan kurtulur muyum lütfen cevap.

 2. duran diyor ki:

  Duvar hava alırsa dışarı ile içerinin havası birbirine karışırsa yoğuşma olur bu da terlemeye neden olur dediniz. Sonrada silikonlu boya hava aldırmaz terleme yapar diyosunuz. Hava almalımı almamalımı

  • netbilgiver diyor ki:

   Hayır öyle söylemedim. Dış ortam soğuk olduğu zaman duvarlarda soğur. İçerideki sıcak hava soğuk duvarlara temas ettiği zaman yoğuşma olur ve terleme meydana gelir. İkinci olarak nefes almayan silikonlu boya kullanılırsa içerideki ortamda bulunan su buharı dışarı çıkamaz ve yüzeyde nem olarak görülür. Siz nefes alabilen plastik boyalar kullanmalısınız.

 3. yusuf caylı diyor ki:

  merabalar benım sorum şu içerden mantolama yapmak istiyorum sizce olumlu olurmu. terleme yi kesermı ve ısıyı içerde tutarmı. sevglerle ..

  • netbilgiver diyor ki:

   Merhaba. Mantolamadan istenen şey zaten budur. Doğru bir uygulama ile ne içeriden dışarıya nede dışarıdan içeriye ısı alışverişi olur. Yani evinizin içerisindeki ısı muhafaza edilir. Dışarıdan yapma imkanınız yoksa içeriden yapılan ısı yalıtım da faydalı olacaktır.

 4. ümit diyor ki:

  benim bi sorum olucak bizim ev giris katı ve su boruları diger katlara tuvaletten gidiyo ve terleme yapıyo şıpır şıpır su damlıyo sanki musluktan damlar gibi bunu nasıl çözebiliriz yani boruları farklı yere taşımamız imkansız komşular asla kabul etmezler masraf diye nasıl bir uygumala yapılabilir ben bezle sarıp su damlasını keserim diye düşündüm ama imkansız çünkü gene damlar nasıl bi uygulama yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • ibo diyor ki:

   Ümit plastik boruları yanlış hatırlamıyorsam sünger veya o tarz bişeyle sarmalısın.Nalburlarda mevcut.Bizde bodrumda otururuken bunu yapıp kurtulmuştuk…

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...
Fayans Üzerine Duvar KağıdıFayans Üzerine Duvar KağıdıBazen evimizin dekorunu değiştirmek ve...
Bayan Yelek ModelleriBayan Yelek Modelleri    Yeleklerin en çok...