23 Nisan 2014 Çarsamba
Bilgisayarı Kim Buldu
Bilgisayarı Kim Buldu
Bilgisayar, günümüzde insanların asla vazgeçemeyeceği bir araç haline geldi. Hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki artık onsuz bir hayatı düşünemiyoruz bile. Kimimiz için bir oyun aracı, kimimiz için bir sohbet,...

Bilgisayar, günümüzde insanların asla vazgeçemeyeceği bir araç haline geldi. Hayatımıza öyle bir giriş yaptı ki artık onsuz bir hayatı düşünemiyoruz bile. Kimimiz için bir oyun aracı, kimimiz için bir sohbet, kimilerimiz için ödev araştırma ve kimilerimiz için çöpçatanlık vazifesi görüyor. Peki bu sihirli kutuyu kim icat etmiş. Sırasıyla bilgisayarı kim buldu sorusuna tarihsel olarak cevap vermeye çalışalım.

*  Ünlü Fransız matematikçisi Blaise Pascal'ın 1642 yılında vergi tahsildarı olan babasının işini kolaylaştırmak için yaptığı hesap makinesi tarihe ilk bilgisayar olarak geçmiştir. Ancak bu makine çok kabaydı ve sadece toplama ve çıkarma yapabiliyordu.

*  1694 yılında Gottfreid Wilhelm adlı Alman bilim adamı bu hesap makinesini geliştiriyor ve dört işlem yapan bir makine icat ediyordu.

*  1937 yılında Amerikalı bilim adamı Howard Hathaway Aiken trigonometri ve logaritma çözebilen bir hesap makinesi yapmayı başarmıştır.

*  II. Dünya Savaşı patlak veriyor ve savaşan orduların daha hızlı işlem yapabilen bilgisayarlara ihtiyaç duyuyorlardı. Bunun üzerine Amerikalı elektrik mühendisi J.Presper Eckert ile John W.Mauchly 'nin ekibi hala kullandığımız Ram'lı bilgisayarların atasını yapmayı başardı. Bu bilgisayarın içerisinde dolaşılabiliyordu. Harcadığı enerji ise saatte 180 kw idi.

*  1952 yılında ise bu bilgisayar geliştirildi ve ticari olarak satılmaya başlandı.

*  1962 yılında bilgisayarlarda binlece transistörler birleştirildi ve entegre devreler yapıldı.

*  1972 yılında bugünkü Microsoft'un kurucusu Bill Gates yaptığı yazılımlarla bilgisayarları çok kullanışlı bir hale getirdi.

Bilgisayar teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ki artık bilgisayarları cebimizde taşıyabiliyoruz. Kim bilir, belki bir gün gelecek bilgisayar bir çip kadar küçülecek ve beynimize yerleşecek. Neden olmasın!

 

BİLGİSAYAR HAKKINDA UZMAN

OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

 

FacebookTwitterGoogle+

// Bilgisayarı Kim Buldu // için 4 Yorum

  1. murat diyor ki:

    kim buldu hepsini okuyamam zamanım yok

  2. ceren diyor ki:

    Ben bu site yi çok seviyorum. Sos ödevi yardım etti

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

vajinal mantar tedavisi
Başbakan Kim Olacak? İşte CevabıBaşbakan Kim Olacak? İşte CevabıHer yaratılan varlık bir kudret...
Vajinal Mantar TedavisiVajinal Mantar TedavisiEğer bu yazıyı bulmuş iseniz...
Satılık Alman Dev TavşanlarıSatılık Alman Dev TavşanlarıTavşanlar, gerek besleme kolaylığı ve...
Türkler Nasıl Müslüman OlduTürkler Nasıl Müslüman Olduİlk Türk Devleti olan Hun...
Deniz Gezmiş KimdirDeniz Gezmiş KimdirDeniz Gezmiş’i bir cümle ile...