29 Temmuz 2015 Çarsamba
Ayak Kokusu Nasıl Giderilir
Ayak Kokusu Nasıl Giderilir
Genellikle yaz aylarında sıkça rastladığımız ayak kokusu, aslında bir hastalık sayılmaz. Ancak ayaklarınızda mantar yada başka bir cilt hastalığı varsa ayak kokusuna sebep olabileceği için öncelikle tıbbi bir müdahaleden geçmelisiniz....

Genellikle yaz aylarında sıkça rastladığımız ayak kokusu, aslında bir hastalık sayılmaz. Ancak ayaklarınızda mantar yada başka bir cilt hastalığı varsa ayak kokusuna sebep olabileceği için öncelikle tıbbi bir müdahaleden geçmelisiniz. Ben eczacı olduğumdan dolayı ayak kokusu için ilaç satıyorum. Fakat bu ilaçlara gerek kalmadan ayak kokusunu gidermenin pratik yollarıda vardır.

 

Öncelikle ayak kokusu neden olur sorusunun cevabını verelim. Havasız kalan ayakkabımız içerisinde ayaklarımız terler. Oluşan bu nemli ortam ise bakteri oluşmasına neden olur. İşte ayak kokusuna sebep olan bu bakterilerdir. Yani kokan bizim terleyen ayağımız değil, terle birlikte oluşan bakterilerdir. O halde bu duruma engel olmak için yapacağımız bazı basit çalışmalar bizi ayak kokusundan kurtaracaktır. Şimdi bunlara biraz değinelim.

 

1. Yaz aylarında mutlaka hafif ve havadar ayakkabı giyin. Bu sizin terlemenize engel olacaktır.

 

2. Eğer imkanlarınız elveriyorsa hergün farklı ayakkabı giyin. Eğer bu imkanınız yoksa çıkardığınız ayakkabıyı havalandırın.

 

3. Ayakkabınız nemli ise mutlaka havadar bir ortamda saklayın ki yeniden giyeceğiniz vakte kadar nemi alınmış olsun.

 

4. Kesinlikle naylon çorap giymeyin. Çünkü naylon çoraplar hiçbir şekilde hava almazlar ve terlemeyi tetikler. Daha çok teri çekecek olan pamuklu çoraplar giyin. Hergün çorapları değiştirmeyi unutmayın.

 

5. Bu maddeyi bende çok severek yapardım. Eve geldiğinizde mutlaka ayaklarınızı hoş kokulu bir sabun ile masaj yaparak yıkayın. Özellikle parmak aralarınızı tam olarak yıkayın ve kurutun.

 

Yukarıda da belirttiğim gibi ayak kokusunu gidermek için bazı ilaçlar yada kozmetik ürünler vardır. Bunları da kullanmak elbette faydalı olacaktır. Zira bu ürünler ayak kokusuna sebep olan bakterilerin oluşmasına engel olacaklardır. Bu ürünler piyasada krem şeklinde yada losyon şeklinde olabilir. Sizin için hangisi uygun ise onu kullanabilirsiniz. Mis kokulu günler dileğiyle.

 

FacebookTwitterGoogle+

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...