31 Temmuz 2015 Cuma
2. Abdülhamit’in Hayatı
2. Abdülhamit’in Hayatı
2. Abdülhamit Han Sultan Abdülmecid Hanın oğludur. 21 Eylül 1842 yılında İstanbul'da doğdu. 10 Şubat 1918 yılında ise vefat etmiştir. Tahta çıktığı tarih ise 31 Ağustos 1876 yılıdır. 27 Nisan...

2. Abdülhamit Han Sultan Abdülmecid Hanın oğludur. 21 Eylül 1842 yılında İstanbul'da doğdu. 10 Şubat 1918 yılında ise vefat etmiştir. Tahta çıktığı tarih ise 31 Ağustos 1876 yılıdır. 27 Nisan 1909 yılında ise tahttan indirilmiştir. Selanik'e sürgün edilmiş ve burada 3 sene kadar yaşamış ve sonra yeniden İstanbul'a dönmüştür.

2. Abdülhamit Hanın hakkında birçok yerli yersiz yazılar yazılmış hatta karalamalar yapılmıştır. Döneminde Osmanlı imparatorluğunun yıkılışı engellenmiştir. Devlet kademelerine ehliyet ve liyakatlı kişileri getirerek memleketin yeniden imarı için çalışmıştır. Yüksek bir iman ve azim sahibi bir kişiliği vardı. İçerden ve dışarıdan gelen düşman baskılarının altında Osmanlı Devletini 33 sene dimdik ayakta tutmuştur. Onun döneminde birçok fabrika ve çalışma alanları inşa edilmiştir. İstanbul – Medine arası demir yolunu yaptırarak en büyük hayalini gerçekleştirmiştir. Doğu kültürüne çok bağlı ve dininden asla taviz vermeyen bir kişiliği vardı. Ermeni komitacılar tarafından düzenlenen bir suikasttan kurtulmuştur. Tahttan indirildikten sonra Osmanlı Devletinin çöküş süreci hızlanmıştır.

2. Abdülhamit Han, buğday tenli ve uzun boylu bir padişahtı. Siyah gözlü siyah sakallı idi. Çok kuvvetli bir hafızası vardı. O dönemin en büyük alimlerinden eğitim aldı. Çok düzgün ve güzel bir konuşma üslubu vardı. Spor yapar, kılıç ve silah kullanırdı. Dine ve tasavvufa karşı yüksek bir ilgisi vardı. Yapmış olduğu işleri bazı aydın geçinenler hariç hemen herkes takdir ediyordu. Sürekli olarak hakkında iftira ve dedikodu yapılıyordu. Bütün bu yapılanlara rağmen hiç yılmıyordu. Bir gün dünya savaşı olacağını biliyordu ve Osmanlıyı kurtaracak olan şeyin denizlerde kuvvetli olan bir devlet ile birlikte savaşa girmek olduğunu söylüyordu.

1908 yılında tamamen düzmece olarak yapılan bir irtica olayı bahane edildi ve tahttan indirildi. Bütün kuvvetler elinde olmasına rağmen hiç bir direniş göstermemiş ve "bu Allah'ın takdiridir" demiştir. Bu olaylarda yahudilerin çok büyük parmağı vardı. Çünkü yahudiler Filistin topraklarından istiyor, Abdülhamit Han ise bunu reddediyordu. Şüphesiz ki siyasi çalkantıların en yoğun olduğu dönem bu dönemdi. Günümüzde bu döneme ait olan her şey açığa çıkmasına rağmen hala bu büyük padişaha iftira atmaya devam edilmektedir.

Abdülhamit Hanın amcası Abdülaziz Hanın intiharı şüpheli idi. Bunun için bir mahkeme oluşturdu. Bu mahkeme neticesinde Sultan Abdülaziz'in Hüseyin Avni ve Mithat Paşa tarafından öldürtüldüğünü tespit ettirdi ve Mithat Paşayı ömür boyu hapse mahkum ettirmiştir. Bir cuma günü camiden çıkarken yapılan suikastı dönemin şair bozuntusu Tevfik Fikret övmüş, hatta suikastı gerçekleştiren kişiye kaside yazmıştır.

2. Abdülhamit Han, polis teşkilatını yeniden yapılandırdı. Savcılık kurumunu ilk o kurdu. Ticaret kanunlarını çıkarttı. Dikimevleri ve tersaneleri kurdu. İzmir'de ve İstanbul'daki limanları o tesis ettirdi. Toplam 252 milyon altın olan borcu 30 milyon altına düşürdü. Beykoz deri fabrikası, Cibali tütün fabrikası, Hereke halı fabrikası, Yıldız çini fabrikası, Yedikule iplik fabrikası, Çubuklu cam ve İstinye buz fabrikasını açarak ekonomiye kattı. Halkalı ziraat, Mülkiye hukuk, ve Darülfünun gibi birçok okulu açtırdı. Bu okullar hala bugün dahi kullanılmaya devam ediliyor.

 

FacebookTwitterGoogle+

Yorum Yapmaya Ne Dersiniz

Benzer Haberler
Yukarı Geri Ana Sayfa

Şeffaf Diş TeliŞeffaf Diş TeliHalk arasında şeffaf diş teli...
Fayans Araları Nasıl TemizlenirFayans Araları Nasıl TemizlenirGün geçtikçe kararan fayans veya...
Ney MüzikleriNey MüzikleriTasavvuf ilminin vazgeçilmez bir enstrümanıdır...
Ney Taksimi DinleNey Taksimi DinleBüyük ney üstadı Aka Gündüz...
Küvet Boyası Nasıl YapılırKüvet Boyası Nasıl YapılırUzun yıllar kullandığınız banyo küveti...